Broderiworkshop med Dorte Østergaard Jakobsen i Asnæs

dato

Den 22. marts 2025 inviterer Dorte Østergaard Jakobsen til en kreativ broderiworkshop i X-Rummet i Huset i Asnæs. Her kan deltagerne opfriske deres gamle tøj med smukke broderier inspireret af de udstillede værker.

Dorte Østergaard Jakobsen, som i øjeblikket udstiller 81 Broderede Evening Sketches i X-Rummet i Huset i Asnæs, byder velkommen til en spændende workshop lørdag den 22. marts fra kl. 13.00 til 17.00. Workshoppen giver deltagerne mulighed for at puste nyt liv i deres 'gamle' tøj ved hjælp af broderi.

Kreativitet og inspiration i X-Rummet

Deltagerne opfordres til at medbringe en bluse, et par bukser eller andet tøj, der trænger til en opfriskning. Sammen med Dorte vil der blive diskuteret, hvilke broderier der vil passe godt til det medbragte tøj. De udstillede broderier i X-Rummet kan fungere som en kilde til inspiration.

Materialer og teknikker

Workshoppen finder sted i X-Rummet, hvor Dorte vil medbringe forskellige former for uldgarn, nåle og introducere deltagerne til forskellige sting. Deltagerne er også velkomne til at medbringe eget broderigarn.

Praktisk information

Workshoppen koster 230 kr. og inkluderer kaffe/te og kage. Der er plads til maksimalt 10 deltagere, så tilmelding er nødvendig. Tilmelding kan ske via e-mail til aliveoh@gmail.com senest den 18. marts. Betaling sker ved tilmelding via MobilePay (61277857), mærket HUSET.

Detaljer om workshoppen:
Dato: Lørdag 22. marts 2025
Tidspunkt: Kl. 13.00-17.00
Sted: Huset i Asnæs, Storegade 31, 4550 Asnæs
Entré: 230 kr
Tilmelding: aliveoh@gmail.com (senest 18/3)
Betaling: MobilePay (61277857), mrk. HUSET



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut